Temeller Nasıl Yalıtılır?

 

Temelleri düşündüğümüzde, çoğumuz muhtemelen basit şerit veya hendek dolgu versiyonlarını hayal ederiz – burada beton ve blok yapı temelleri yalnızca dış ve iç yük taşıyıcı duvarların altına yerleştirilir. Ancak yalıtım stratejinizi düşünüyorsanız, kullandığınız zemin kat tipini de hesaba katmanız gerekir. Örneğin, zemin taşıyıcı levhaların, uygun şekilde sıkıştırılmış sert ve kum perdelerinden oluşan kendi temeli olmalıdır. Bu arada, ister ahşap ister beton olsun, asma zeminler doğrudan evin dış duvarları ve temelleri tarafından destekleniyor. Böylece her şey aynı termal elementin parçası olur.

Enerji verimliliği

1980’den önce inşa edilen neredeyse tüm evlerin zeminleri soğuktur. Destekleyici topraktan ısı kaybı düşünülmedi ya da daha da kötüsü,
asılı yapılardaki boşluklar nedeniyle aktif cereyan var. Açıkçası, standartlar o zamandan beri önemli ölçüde değişti – ancak beklentilerimiz de değişti. Şimdiki trend, yerden ısıtmanın üstüne yerleştirilmiş ahşap, taş veya porselen zeminler , böylece ayağımızın altında rahat bir his uyandırabiliriz; ve bu otomatik olarak daha iyi yalıtıma ihtiyacımız olduğu anlamına gelir.

Bunu yerine koymak, yenilemeciler için zor olabilir, ancak sıfırdan kendi kendilerini inşa eden insanlar için pek çok seçenek var.

Bina Yönetmelikleri, temeller yoluyla ısı kaybı için hedef U değerleri belirler. En yaygın çözümler tipik olarak yaklaşık 0,14 ila 0,18 W / m2K’dir, ancak geri döndürmez kilit 0,25 W / m2K’dir. Ayrıca, kendi kendine inşaat yapanların çoğunun geliştirmeye çalışacağı minimum hava geçirmezlik standartları (saatte 10 hava değişimi) vardır.

Genel olarak, bu, duvar ve çatı kumaşının yalıtımındaki iyileştirmeleri baltalayabilecek cereyanlı ev temellerine karşı artan hoşgörüsüzlüğümüzü göstermektedir. Bu nedenle, zemin ve temelin termal detaylandırılmasının hemen yapılması, binanın genel performansında oynayacağı büyük bir rol olduğu düşünülmektedir.

Zemin taşıyıcı levhalar ve hendek dolgu temelleri

En yaygın temel türü, hazır betonla tamamen doldurulmadan önce uygun şekilde derin ve geniş bir hendek kazıldığı hendek dolgusudur. Bu yaklaşım, genellikle uygun şekilde sıkıştırılmış sert bir alt tabanın üstüne 100-150 mm kalınlığında yerinde dökülen beton formunu alan zemin yapısı için bir zemin taşıyıcı levhayla ortaklaşa kullanılır. Bu kurulum, levhanın çevre duvar temellerinden bağımsız olduğu anlamına gelir, bu nedenle yalıtım, zemin kat yapısının altına veya üstüne dahil edilebilir.

Her iki senaryoda da, uygulanan yüklere dayanabilmesi için yalıtım türü uygun bir yoğunluğa sahip olmalıdır. Aynı zamanda, düşük su emme özelliklerine sahip olması ve ayrıca genel olarak kirletici maddelere dirençli olması gerekecektir, özellikle de parçalarının veya tamamının neme dayanıklı bir membranın (PUR) altında olabileceği yerlerde. Bu nedenle en yaygın olarak kullanılan ürünler, genişletilmiş stiren boncuklardan kalıplanan genişletilmiş polistirendir (SPF); veya homojen bir hücresel köpük olan ekstrüde polistiren (SPF).

İzolasyonu beton levhanın üzerine yerleştiriyorsanız, performansı artırmak için entegre bir folyo arkalığa sahip poliizosiyanürat (PUR) sert levhalar kullanmayı da düşünebilirsiniz. Siz veya tasarımcınız yalıtım detayını ve türünü her belirlediğinizde, kullanmayı planladığınız ürünün bu uygulama için uygun olduğundan emin olmak için üreticinin teknik kılavuzunu takip etmeniz çok önemlidir.

PUR ve özellikle bazı (SPF), nemli koşullarda (yani yer altı) kurulduğunda kimyasal saldırılara daha duyarlı olduğundan, genel yalıtım için asla bir sipariş vermeyin veya spesifikasyonu elde etmek için bir satıcıya güvenmeyin.

Yukarıda bahsedilen her üç yalıtım ürünü de enerji performansları açısından farklılık göstermektedir; SPF termal olarak en az dirençli iken, (PUR) en iyi performansı sunar. Tipik olarak, döşeme altı kurulumu için yaklaşık 150 mm SPF yalıtımına ihtiyacınız olabilirken, döşeme üstü kurulumu 100 mm PUR olabilir – ancak tam derinlik, hedeflediğiniz enerji verimliliği seviyesine bağlı olacaktır. Pek çok iyi organize edilmiş ve yetenekli inşaatçı, ikincil bir zemin şapına olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için, yüzdürülmüş beton levhanın altındaki yalıtımı tercih eder. Diğerleri, inşaat çalışmaları sırasında bir miktar yüzey hasarı alacağını tahmin ederek önce döşemeyi dökmeyi tercih edebilir, daha sonra üst yapı hava geçirmez olduğunda (yerden ısıtmayı da içerebilen) bir şap ile bitirebilir.

Her iki durumda da, döşeme / tabla kenarındaki termal köprülemeyi ortadan kaldırmak çok önemlidir. Bu tipik olarak, aynı rijit yalıtıma sahip ince bir dikey şeridin (genellikle 25-50 mm kalınlığında) dış duvar ile levhanın veya şapın çevresi arasına yerleştirilmesiyle yapılır. Buradaki fikir, bu küçük yalıtım desteğinin, ısının duvarın tabanından kaçma potansiyelini azaltmak veya ortadan kaldırmak için dış duvarı karşılamasıdır. İkincisi iç yüzünde yalıtılırsa, bunu yapmak kolaydır, ancak termal korumanın yalnızca boşlukla sınırlı olduğu durumlarda daha azdır.

Bu durumlarda, geleneksel bir çözüm, boşluk yalıtımını zemin seviyesinin altına taşımak ve neme dayanıklı tabakanın (PUR) altında uygun bir basınç dayanımına sahip AAC (otoklavlanmış gaz beton) blok yapısını kullanmaktır.

Asma beton zeminler

Bu tip zemin yapısı, zemin dengesizliğinin başka türlü toplu kazı ve yeni, uygun şekilde sıkıştırılmış sert malzeme ile doldurmayı gerektirebileceği durumların üstesinden gelmek için geliştirilmiştir. Bu tür bir durumla karşılaşırsanız, sorunlu alan üzerinde köprü kurmak ve belki de temel çukurlarınızı telafi etmek için biraz daha derin kazmak genellikle daha uygun maliyetli olacaktır. Ön gerilmeli beton kirişler en yaygın seçenektir. Bunlar, temel blokları arasında 4 m’ye kadar olan açıklıklar ile baş edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Daha sonra iki yoldan biriyle yalıtılabilirler.

Birincisi, beton kirişlerin kenarlarındaki önceden şekillendirilmiş çıkıntılara oturarak düz bir yüzey oluşturmak için standart havalandırılmış (termal) beton bloklar kullanmaktır. Bu noktada homojen hareket eden yapısal bir zemine sahibiz.

BİLGİLERİMİZHızlı İletişim
Yapı sektöründe teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve çok hızlı adapte oluyoruz.
YERLERİMİZBizi Nerede Bulabilirsiniz?
https://polyureaturkiye.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
TAKİPTE KALINİzobedel Sosyal Bağlantılar
Yapı projelerinde ki deneyimimiz ve sosyal sorumluk anlayışımız sektördeki yerimizi perçinliyor.
BİLGİLERİMİZHızlı İletişim
Yapı sektöründe teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve çok hızlı adapte oluyoruz.
YERLERİMİZBizi Nerede Bulabilirsiniz?
https://polyureaturkiye.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
TAKİPTE KALINİzobedel Sosyal Bağlantılar
Yapı projelerinde ki deneyimimiz ve sosyal sorumluk anlayışımız sektördeki yerimizi perçinliyor.